Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

VINICA VODICI 201619.01.2016  Дејан Манасиев од Виница годинава прв пат скокаше по светиот крст на празникот Водици и успеа да го извади од осветените води на Виничка Река. Заедно со него скокнаа уште 13 кандидати, но тој беше најбрз и најснаодлив, па без проблем го фати крстот во студената вода.

Кај месноста Ширината се собраа многу православни верници кои и покрај тоа што температурата на воздухот се спушти на 6 степени под нулата дојдоа да го проследат водосветот и чинот на скокањето во реката.

Манасиев само кратко одговори дека посакува меговата среќа да ја пренесе на сите граѓани.

- Сакам на сите граѓани на општина Виница да им посакам здражје, живот и среќа, рече Дејан Манасиев.

Вообичаено по повод празникот Водици, Општина Виница доделува подарок за најсреќниот. Лаптоп компјутерот му го врачи градоначалникот Емил Дончев при што му посака здравје и среќа.

- Според верувањата кога ќе замрзнат водите каде што се фрла светито крст значи дека та година луѓето ќе имаат многу здравје и среќа. После девет години ова се случува повторно и според верувцањата оној што ќе го фати крстот ќе има многу среќа и здравје уи успех оваа година. Сакам на среќниот Дејан Манасиев, да му посакам, нему и на неговата фамилија, многу здравје и среќа, рече Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Освен Општината, подарок за Манасиев обезбеди и православниот храм “Св. Архангел Михаил“. Наместо златно синџирче, како досега, најсреќниот доби Библија.

- Бог се јави, навистина се јави. Во слава и чест на празникот Богојавление му подаруваме Свето писмо на Дејан Манасиев кој го извади светито крст од светите води на Виничка Река. Честито и благословено 2016-то лето Господово, рече отец Бранко Богданов.

Поради замрзнатата вода на Виничка Река, дел од верниците кои скокаа по светиот крст се здобија и со мали исеченици по телото што им ги нанесе остриот мраз. Сепак, сите беа едногласни во надежите дека големиот христијански празник во текот на претстојната година на сите ќе им донесе многу здравје и среќа.

T. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 97 гости и нема членови


web counterqr code