Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ZRNOVCI VODICI 201619.01.2016  Голем број верници се собраа да го проследат потопувањето на крстот и осветувањето на водите на Зрновска Река во Општина Зрновци.

Од шестмината пријавени годинава крстот отиде во рацете на 18-годишниот Николчо Митев од Зрновци кој втор пат по ред го фаќа крстот во ова општина.

- Четврти пат се фрлам по крстот и втор пат го фаќам. Многу сум среќен и им посакувам на сите граѓани многу здравје и среќа и секоја година да ја посетуваат манифестацијата за да продолжи традицијата, рече Николчо Митев.

- Еве денеска осветувајќи ги водите на Зрновска Река ја продолжуваме традицијата на нашите верници. Посветуваме внимание на покајанието како и на споделување на љубов и топлина меѓу луѓето. На сите граѓани од Општина Зрновци им го честитам големиот христијански празник Водици, рече Блаже Станков, градоначалник на Општина Зрновци.

Од градоначалникот Станков и од тамошниот храм „Св. Димитриј“, каде што утрово се одржа Света литургија, најсреќниот Митев доби подароци, а градоначалникот и свештеникот му го честитаа фаќањето на крстот и му посакаа да го следи благодат и среќа во текот на целата година.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code