Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Prvo BEBE VINICA19.01.2016  Празнувањето на големиот христијански празник Водици беше повод градоначалникот на Општина Виница, Емил Дончев да го посети семејството во кое се роди првото новороденче во 2016 година.

Од име на Локалната самоуправа донесе подарок, посакувајќи му многу среќа и здравје на бебенцето и на неговото семејство.

Младиот брачен пар Тодорови од Виница минатата година, токму за Божик ја добил ќеркичката Христина, а годинава неколку дена им се роди уште едно девојче.

- Детенцето е крстено Јована Тодорова. Ова ми е втора рожба, родено е на 3 јануари 2016 година, прво во општина Виница, голема благодарност до Општина Виница и градоначалникот, рече Александра Тодорова, мајка на првото новороденче.

Тодорова рече дека е среќна што со сопругот имаат две дечиња и засега не размислуваат за уште едно проширување на семејството.

Градоначалникот Дончев истакна дека со посетата на семејството Тодорови, Општината ја продолжува традицијата да го одбележи раѓањето на првото бебе во новата година.

- Традиционално на Водици го посетуваме првото новороденче во нашата општина. Оваа година во фамилијата Тодорови тоа е малата Јована. Општина Виница и оваа година обезбедува ваучер и пакет производи за новороденчето и јас од име на граѓаните на Општина Виница сакам да и посакам многу здравје, среќа и успех на неа и нејзината фамилија, рече Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Инаку, во 2015 година во матичната служба на општина Виница се евидентирани 185 новороденчиња кои се родиле во болниците во Македонија, а уште 86 се родени во странство каде што нивните родители имаат престој.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code