Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zeleznicka 122.01.2016  Средношколците и младите на возраст до 27 години од Кочани и околните населени места кои сакаат со воз да патуваат за Скопје во моментот не можат да ги користатат бенефициите за бесплатен превоз во железничкиот сообраќај што деновиве ги најави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Причина за тоа е што веќе цела недела не функционира линијата Кочани – Скопје и обратно, па и граѓаните кои сакаат да купат билет на билетарницата на кочанската железничка станица добиваат негативен одговор.

Од 15 јануари кога во близина на Свети Николе изби пожар во локомотивата на патничкиот воз што сообраќа на оваа релација, во Кочани не пристигнала ниту една железничка композиција. Поради тоа патниците кои се уште не се информирани за новонастaнатата ситуација доаѓаат на Железничката станица и бараат билет, но принудени се наместо со воз да патуваат со друг јавен превоз, што ги чини нешто поскапо.

Официјалната причина зошто е во прекин патничкиот транспорт се уште не е позната, а Канал 8 се обиде телефонски да ги контактира одговорните во акционерското друштво “Транспорт“ на “Македонски железници“, но освен префрлањето од број на број, никој од вработените не ја соопшти вистинската причина. Сепак, неофицијално можеше да се слушне дека токму оштетувањата од пожарот и недостигот од слободна железничка композиција придонеле за застојот во патничкиот транспорт.

За сега непознато е до кога ќе трае прекинот, односно дали воопшто ќе биде обновен превозот на патници со воз од источниот регион на државата. На официјалната веб-страница на “Македонски железници“ нема известување дека сообраќајот е во прекин, ниту пак дали има промени во возниот ред.

Во меѓувреме до надлежните се обративме и преку електронска пошта, но до комплетирањетро на оваа информација немаше повратен одговор.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code