Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Martin stojmenov125.01.2016  Kаратистот на кочански „Партизан“, Мартин Стојменов е избран за спортист на Кочани за 2015 година. Скоро едногласно претставниците на Сојузот на спортови и на медиумите од општината гласаа тој по четврти пат едноподруго да го добие највисокото спортско признание.

Тоа беше образложено со големиот број награди и освоени високи места на домашни и меѓународни натпревари.

Од листата на петмина пријавени за избор на спортист на годината, веднаш зад него се пласираа неговиот клупски колега Димитар Јакимов, потоа гимнастичарот Петар Каров, фудбалерката Анета Ѓоргиева и кошаркарот Иван Серафимов.

Во категоријата млад надежен спортист годинава беше решено да влезат 12 членови од скоро сите клубови кои пријавија свои кандидати.

Карате клубот “Партизан“ чии членови во 2015 година освоија најмногу медали и признанија на домашните и меѓународните натпреварувања доби најмногу гласови во конкуренција за најуспешна екипа, а тренерот на КГС “Кочани“, Николче Колев е избран за најдобар тренер.

Признанието најдобар спортски работник за 2015 година постхумно му припаѓа на д-р Блаже Ѓорѓиев, како поранешен член на КК “Партизан“. На изборот едногласно беше решено, по повод 10-годишнината од формирањето и успешното работење на ЖФК “Кочани“ на неговиорт претседател Љупчо Папазов да му биде доделено посебно произнание за значајни постигања во спортот.

Доделувањето на наградите и признанијата за најуспешните во спортот во 2015 година е закажано за в петок, 29 јануари, во 19 ч. во ресторанот „Национал“ во Кочани.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code