Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gradinka orizari09.02.2016  По двегодишно најавување и исчекување жителите на Оризари конечно ја добија ветената детска градинка.

Објектот што се наоѓа во приземјето на поранешната општинска зграда во изминатите две години беше адаптиран и прилагоден за да ги згрижи најмладите. Го носи називот ’Кокичиња’ и ќе работи во состав на градинката “Павлина Велјанова“ од Кочани.

На свеченото отворање и пресекувањето на црвената лента присуствуваше и дополнителниот заменик министер Диме Спасов, според кого оризарци треба да бидат задоволни што добиле современ објект за предучилишно воспитување.

- Вкупните средства што се обезбедени од Министерството и од Општината се во износ од околу 3 милиони денари. Верувам дека овој објект ќе им помогне на сите родители кои имаат дечиња на предучилишна возраст и на сите идни родители да имаат соодветно место каде ќе ги згрижат своите дечиња во текот на работното време и ќе можат да се посветат на други работни обврски, рече Диме Спасов, дополнителен заменик министер за труд и социјална политика.

Градоначалникот Димитровски изрази задоволство од соработката со ресорното министерство и најави дека таа ќе продолжи и понатаму за да се реализира уште еден ваков објект во општина Кочани.

- Ова е еден проект, заеднички, помеѓу Општина Кочани и Министерството за труд и социјална политика, односно на Општината и Владата на Република Македонија и ова е продолжение на претходните акции што ги имавме. Како што беше градинката во Бели, имаме сега во Оризари, а понатаму имаме во план иста таква група да формираме и во селото Тркање како поголемо населено место и очекувам дека оваа квалитетна соработка што ја имаме ќе продолжи и во понатамошниот период, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Од градинката “Павлина Велјанова“, под чија надлежност ќе биде и градинката во Оризари, ги истакнаа придобвиките од отворањето на оваа предучилишна установа.

- Придобивките од отворањето на овој објект се на страна на градинката во поглед на овозможување на нови постоечки капацитети за згрижување поголем број деца, и на страната на родителите, жители на Оризари, во поглед на обезбедување на потребите децата да бидат згрижени и да биде реализиран воспитно-образовниот процес во близина на нивните живеалишта, рече Лидија Серафимова, директор на ЈОУДГ “Павлина Велјанова“.

Градинката во Оризари зафаќа вкупна површина од околу 250 метри квадратни, плус подрумски дел од околу 50 метри квадратни. Со нејзиното отворање ќе се растоварат капацитетите на другите клонови на детската установа во Кочани.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code