Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

vesta zena1109.02.2016  8 натпреварувачки од кои три за гран-при се пријавени за учество на овогодишната манифестација “Вешта жена“ што ќе се одржи на 20 февруари во ресторанот “Амор“. Освен големиот интерес за учество, жените од Кочани покажале и голема заинтересираност за присуство и до сега се продадени околу 400 влезници.

- „Вешта жена“ годинава ќе се одржи на 20 февруари во 18 часот во ресторанот „Амор“. СЕ одлучивме за овој нресторан затоа што имаме голем интерес и за учество и за следење на манифестацијата. Ќе се натпреваруваат 8 жени од кои пет се за „Вешта жена“ а три за гран-при награда, а досега имаме продадени 400 карти. Годинава „Вешта жена“ слави 25 години од своето постоење и затоа има издадено и книга во која се содржат слики и рецепти на јадења од вештите жени, рече Марија Мишева, организатор на „Вешта жена“.

Учесничките се натпреваруваат во повеќе категории декорација на десерт, главно јадење, аранжирање на салфета, општ впечаток и цветни декорации. Жените ќе ги забавува групата „Хармонија “ а водител ќе биде Ирена Спировска. Цената на влезницата и годинава не е променета и изнесува 400 денари со вклучена вечера.

Кочанските претставнички досега добро го претставува својот град на републичката манифестација. Имаат донесено повеќе први награди во категориите декорирање на маса и за декорација на главно јадење и десерт.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code