Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ovostarska vecer215.02.2016  Веќе 24 години по ред лозарите и овоштарите од виничкиот крај своите искуства од лозарството и овоштарството за годината што изминала ги споделуваат на традиционалната лозаро – овоштарска вечер што по повод празникот св. Трифун годинава се одржа во Блатец. Присуствуваа околу 200 лозари од виничките села.

- Традиционално секоја година ние лозарите ја организираме лозаро – овоштарската вечер што оваа година одлучивме да биде во село Блатец. Имаме дегустација на ракија, бело и црвено вино и ги одбравме најдобрите производители, рече Драган Филипов, кум и организатор на вечерта.

- Организацијата на лозаро–овоштарската вечер во Блатец почна пред 24 години на која јас бев прв кум и после почнаа да се организираат вакви вечери и да се празнува празникот св. Трифун, рече Благој Димитровски, агроном од Блатец.

Кум за следната година е избран Зоранчо Стоилов од село Блатец, а за присутните лозари имаше организирано и богата лотарија. По дегустацијата на вино и ракија девет члената комисија составени од добри познавачи на вино и ракија го оценуваше квалитетот на родот и одлучи да им додели награди на лозарите кои произвеле најдобра ракија, најдобро бело и црвено вино. За лозар што произвел најдобра ракија е прогласен Орце Пешов од село Драгобраште. Лозар што произвел најдобро бело вино е Драги Петров исто од село Драгобраште и за најдобро црвено вино комисијата одлучи да му даде награда на Ацо Анакиев од Блатец.

Инаку, 2015 година за лозарите во однос на родот и квалитетот на гроздовите зрна, а со оглед на неповолните временски услови сепак поминала задоволително вели агрономот Димитровски и додава дека под лозови насади во виничко има околу 100 хектари од кои во Блатец се 35 хектари. Од сортите на вина најзастапена е сортата вранец, по неа смедеревка, ракацители и хамбург.

- Блатец се одликува со многу квалитетно грозје што се произведува, а од него се произведува многу квалитетна ракија и вина. Тие вина се извезуваат во винарските визби и приватно се продаваат и многу се барани, додаде Димитровски.

Димитровски рече дека лозарите очекуваат богат род и ова година и се надеваат на добри и поволни временски услови.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 47 гости и нема членови


web counterqr code