Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

strk17.02.2016  Љубителите на фотографирањето имаат можност своите фотографии на кои главен мотив се штрковите да ги испратат на меѓународен конкурс што се организира во рамки на мрежата на Европски села на штрковите.

Општината Чешиново – Облешево која е дел од мрежата се приклучи кон организацијата на натпреварот со тоа што упати повик до заинтересираните да испратат свои дела за 17-от фото натпревар за неделата на штрковите.

Организатор на конкурсот е шпанскиот град Малпартида де Какерес кој за најдобритре три фотографии ќе додели 1.200 евра како прва награда, за втората 600 евра и за третата награда 400 евра.

На натпреварот може да учествува секој аматерски или професионален фотограф кој што е автор на фотографијата и ги има соодветните права над неа. Темата е “Бел штрк“, а секој автор може да учествува со максимум 2 фотографии во црно-бела техника или во боја, при што фотографиите треба да бидат испратени одделно. Фотографии кои се со дигитално подобрување, кај кои има манипулација со боите, пресликување или фотомонтажа не се прифаќаат. Како додаток на испратениот материјал треба да се достават лични податоци на авторот и име на фотографијата во кое треба да е вклучено и името на авторот.

Пријавувањето е преку електорнска пошта на адресата: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. , по што ќе биде испратен потврден меил кога ќе биде примен материјалот. Фотографиите треба да бидат испратени најдоцна до 4 март, а доделувањето на наградите ќе биде на 16 април во градот Малпартида де Какерес, при што присуството за добитниците на наградите е задолжително.

Според анализите на Македонското еколошко друштво, Општината Чешиново-Облешево има една од најголемите популации на штркови во Македонија. Досега се регистриани над 70 гнезда во околните села, при што во Чешиново е забележано најголемото штрково гнездо во Македонија.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code