Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

darko ristov24.02.2016  Дарко Ристов, досегашниот претседател на Основниот суд во Кочани е реизбран на функцијата. Со одлука на Судскиот совет на Макеоднија, тој и во наредните четири години ќе биде на чело на судската институција што е надлежна за општините од микрорегионот.

Повторниот избор на Ристов се случува на околу два месеци пред истекот на претходниот мандат, откако кон крајот на минатиот месец беше објавен оглас за избор на претсдетели на судовите во Кочани, Дебар, Охрид и Гостивар.

Во образложението на Судскиот совет за изборот стои дека предвид била земена досегашната работа и постигањата на пријавените кандидати. Притоа се користени меѓународните стандарди што се засноваат на резултати и заслуги, преку примена на објективни критериуми од мерит системот, а кои преку т.н. АКМИС-систем биле оценети со највисока позитивна оценка. Тоа значи дека при донесувањето на конечната одлука бил разгледуван бројот на решени судски предмети, евентуалните поплаки за работата и податоците од психолошкиот и тестот за интегритет.

За претседател на Основниот суд во Кочани, Дарко Ристов за прв пат беше избран во март 2012 година, од местото судија во истиот суд, каде работел на предмети од стечајната област, стопански и граѓански предмети, а постапувал и како пратечки судија во Кривичниот совет.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code