Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajka2 oblesevo26.02.2016  Две посериозни сообраќајни несреќи се случија за едно деноноќие во кочанскиот регион.

Најпрвин, во четвртокот околу 13 часот на локалниот патен правец Лешки - Кочани се превртела работна машина - валјак. Со машината од марката “хаман“ управувал 62-годишниот Љ.Н , кој претходно ја украл и се обидел со неа да избега. Меѓутоа во еден момент тој изгубил контрола над ваљакот и се превртел.

Во несреќата кочанецот се здобил со тешки телесни повреди односно скршеници на карлицата и ребрата, па по укажаната  помош во кочанската Општа болница бил префрлен на лчекување во Клиничлката болница во Штип.

Валјакот со кој се превртел несреќниот крадец е сопственост на стремичката фирма “Жикол“ и бил ангажиран на изградбата на патот кон Лешки.

Попладнево пак, околу 14 часот на магистралниот патен правец Кочани – Штип, во близина на надвозникот кај село Облешево се случи втората посериозна сообраќајна несреќа. Во критичниот момент дошло до судир на две патнички возила, на кои налетале уште два автомобила што се движеле зад нив.

Од ударот две малолетни лица кои се наоѓале во едно од возилата, се здобиле со повреди и биле префрлени во болницата во Кочани. Таму им бил констатиран потрес на мозокот, поради што со возило на итната медицинска помош се префрлени на лекување во Штип. Сите четири возила кои учествувале во судирот претрпеле различна материјална штета.

Неофицијално, според очевидци, причинител на судирот е трактор што го попречил движењето на возилата, но не учествувал во несреќата. Увид на местото на настанот направи екипа од Полициската станица од Кочани.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 88 гости и нема членови


web counterqr code