Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

grobista kocani07.03.2016  Кршењето и крадењето на крстовите во православните гробишта во Кочани предизвика немир меѓу жителите, роднини на починатите.

Крстовите се украдени на повеќе од 90% од гробовите кај новиот дел на гробиштата, а луѓето забележале непосредно пред Задушница, кога отишле да ги исчистат гробовите.

Вознемирени се затоа што довербата се губи меѓу луѓето, досега освен крадење на цвеќињата поголеми инциденти немало, но сегашниот проблем многу ги вознемири граѓаните од кои некои и ги виделе сторителите на делото. Бидејќи ги искршиле, се претпоставува дека ги крадат за огрев. Освен болката за своите починати, сега на граѓаните ситуацијата дополнително и финансиски им е отежната.

- Прво што приметив кога дојдов на гробиштата е тоа дека беше се расфрлано и го немаше крстот. Забележав дека крстовите ги нема на повеќе од 90% од гробовите во овој дел и луѓето рекоа дека дури и ги виделе лицата кои го сториле тоа и дека ги скршиле и ги ставиле во вреќа. Претпоставуваме дека тоа го сториле заради огрев оти тие денови беше и многу ладно, рече Силвана Донева од Кочани.

Граѓаните повикуваат на поголема одговорност на службите во КЈП „Водовод“.

- Сакам да упатам апел до службите во КЈП „Водовод“ или до Општина Кочани да се преземе нешто, оти ова е еден вид сквернавење на гробиштата и многу чувствителна тема за нас оти болката кај нас уште трае и многу сме вознемирени оти ги нема крстовите како симбол на православната вера. Ние уредно си плаќаме за одржување на гробиштата и влез кога ќе почине некој и сега сме погодени од овој момент оти повеќе е чувствителна темата отколку да се гледа од финансиски аспект, додава Донева.

Директорот на КЈП „Водовод“, Љупчо Папазов рече дека имаат поставено стражарска служба кај стопански двор непосредно до гробиштата и дека ова не е прв пат да се случуваат немили настани затоа што повеќе пати се кршени и надгробните споменици на починатите каде што службата ги има фатено сторителите. И за ова ќе преземат посериозни чекори да се зачуваат гробовите.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code