Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bolnica vinica11.03.2016  6 деца од Виница во рок од една недела биле хоспитализирани заради појава на бактеријата салмонела со симптоми на пролив, повраќање и висока температура.

Децата се на возраст од една до 8 години и имаат  труење со храна. Дел од нив биле задржани на Инфективното одделение во Штип, а некои во Скопје, но според надлежните, изворот не е од едно место.

- Заклучно со 10 март имаме пристигнато 6 случаи на салмонела во нашата служба во Виница. Некои од заболените деца се испратени на Инфективно во Штип. Состојбата е стабилна со сите заболени и тие се под лекарски надзор и во добра состојба, рече Горан Николов, епидемиолог во Епидемиолошката служба во Виница.

Три од децата кои биле хоспитализирани одат во градинка и веднаш се преземени мерки со контролни прегледи и брисеви, како и мостри од храна.  Упатени се и препораки за подигнување на хигиената на повисоко ниво во објектите.

Од вчера на Инфективното одделение во Штип се пријавени уште нови тројца пациенти од Виница со исти симптоми, но салмонела не е изолирана.

Т. Велкова 

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 47 гости и нема членови


web counterqr code