Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ucenici eksterno25.03.2016  Поради изборите на 5 јуни, се поместува датумот на спроведување на екстерното тестирање на учениците.

Државниот испитен центар како одговорна институција за спроведување на екстерното тестирање на работен состанок во Скопје ги информираше директорите на сите основни училишта дека поради одржување на изборите, датумот на кој законски требаше да се спроведе екстерното од 1 до 10 јуни е одложено за неколку дена.

- Екстерното проверување за учебната 2015 - 2016 година ќе се реализира во четири дена или поточно на 9, 10, 13 и 14 јуни. Така не информираше Државниот испитен центар на вчерашниот состанок кога бевме во Скопје. Согласно Законот за основно образование екстрено тестирање се спроведува од 1 до 10 јуни, но годинава е поместено заради одржување на изборите на 5 јуни. Знаеме дека за време на изборите училиштата просторно се користат за спроведување на гласањето, па да се избегне хаосот во истакнувањето на списоци датумот е поместен, рече Ивица Цимбаљевиќ, директор на ОУ „Малина Попиванова“.

Со оглед на тоа дека многумина од родителите планираат одмори после 10 јуни, Цимбаљевиќ додаде дека за промената на датумот родителите навреме ќе бидат запознаени од страна на одделенските раководители.

Поместувањето на датумот на екстерното значи и поместување на датумот на упис на ученици во средно образование, за што дополнително ќе известат директорите на средните училишта.

За сега се знае дека објавувањето на прелиминарните резултати од тестирањето ќе биде на 20 јуни, а по разгледување на приговорите конечните резултати ќе бидат објавени на 30 јуни.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code