Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

simulacija pozar zrnovci29.03.2016  Четворица повредени од кои двајца потешко е билансот од успешно спроведената тактичко-показна вежба „Симулација на земјотрес“ и евакуирањето на учениците и вработените при елементарни непогоди.

Истата е дел од наставната програма на учениците и проверка на училиштето и персоналот за организирање и планско постапување во случај на итна ситуација и нивниот капацитет за спроведување на оперативните мерки и активности.

Освен Црвениот крст, брзо реагираа и противпожарната служба, итната медицинска помош и полицијата така што децата и повредените беа брзо евакуирани.

- Во 10.35 часот примивме дојава од директорката на училиштето дека има повредени од земјотресот. Веднаш пристапивме со две противпожарни возила и 8 пожарникари и ги евакуиравме лицата, така што вежбата траеше десетина минути, рече Горан Ѓорѓиев, командир на одделение од ТППЕ - Кочани.

-Самиот земјотрес зафати четири лица кои што беа повредени. Повредите беа од типот исекотина на потколеница, скршеница на подлактица, лице со клиничка смрт и паничен напад на еден професор со мали гребнатинки, рече Илија Гаврилов, волонтер во Црвен крст - Кочани.

На крајот вежбата беше оценета како доста успешна и беше заклучено дека училиштето и службите се подготвени при вакви и слични ситуации.

-Можам да констатирам дека тактичко показната вежба е успешна и сакам да се заблагодарам на сите што дадоа поддршка во реализација на вежбата. Оваа акција е од исклучителна важност за нас бидејќи безбедноста на учениците и на вработените во училиштето е на прво место, рече Олга Минова, директор на ОУ „Синиша Стоилов Зрновци.

Тактичко-показната вежба е дел од заедничките проектни активности на Министерството за образование и наука, Општината Зрновци, Противпожарната единица на Кочани, Црвениот крст и Полицијата за подигнување на подготвеноста на учениците и персоналот за справување со елементарни непогоди.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 65 гости и нема членови


web counterqr code