Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sdsm press revizija04.04.2016  Градоначалникот Димитровски сака да ја промени одлуката што членовите на Советот на Општина Кочани ја донесоа на претходната седница, а со која Локалната самоуправа беше задолжена да спроведе независна ревизија на финансиското работење на две основни и едно средно училиште.

Таков е ставот на Општинската организација на СДСМ од Кочани изнесен на прес-конференцијата на која беше речено дека предлог-решението што го доставил првиот човек на Општината значи мешање во работата на советниците.

- Одлуката беше донесена затоа што во извештаите што ги поднесоа директорите на училиштата прикажани се огромни долгови во износи од 100.000 до неверојатни 500.000 евра по училиште, или во вкупен износ од околу 780.000 евра. Градоначалникот до сега не ја потпишал донесената одлука за ревизија, а со решението што го предлага, тој директно се меша во работата на Советот на Општина Кочани. Притоа, дава конфузно образложение дека одлуката била спротивна на законите, без да наведе во што се состои незаконитоста, и правдајќи се дека во Буџетот на Општина Кочани нема планирано средства за оваа намена, со што настојува да ја избегне ревизијата, рече Сашко Костов, претседател на Општинската органзиација на СДСМ – Кочани.

Кочанските социјалдемократи прашаа дали со предлог-решението на градоначалникот се прави обид за прикривање на реалната финансиска состојба во училиштата.

- Го повикуваме градоначалникот Димитровски, да им одговори на граѓаните на општина Кочани кои се вистинските мотиви и причини за спречување на ревизијата? Дали свесно се обидува да се прикрие незаконито и криминално работење на раководните структури во овие училишта кои се именувани од негова страна? Ги известуваме граѓаните дека советниците од СДСМ ќе останат на своите ставови од претходната седница и ќе гласаат против предлог-решението на градоначалникот Димитровски, додаде Костов.

На прес-конференцијата Костов ги повика и советниците кои веќе гласале да се донесе одлука за спроведување на ревизија на финасиското работење на училиштата да останат доследни на своите ставови. Тој рече дека повикот се однесува и до советниците од останатите политички партии, затоа што тие не треба да гласаат за нечиј личен интерес, туку за заштита на интересите на граѓаните.

Предлог-решението од градоначалникот ќе се разгледува на седницата на Советот што е закажана за вторник.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code