Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protesti120.04.2016  Со повиците “Нема правда – нема мир“, “Не ве амнестираме“ и “Оставка“ граѓани од Кочани подрржувачи на здружението “Протестирам“ се придружија на протестите во државата против одлуката на претседателот Иванов за аболиција.

Своето незадоволство тие го изразија со марш по улиците на Кочани, при што им се придружија и граѓани кои им даваат поддршка на нивните барања.

На крајот граѓаните кои протестираа се собраа пред паркингот на Трговскиот центар каде зборуваа неколкумина активисти кои ја пренесоа пораката зошто го организираат протестот и кои се барањата од него.

- Овде сме за да го изразиме нашето незадоволство од досегашното владеење на власта и притоа да побараме повлекување на одлуката за аболиција на досегашните криминалци што ја даде претседателот Иванов, а исто така да побараме негова оставка, како и дека сметаме оти не се созреани условите за одржување фер и демократски избори, рече  Викторија Тасева, граѓански активист.

- Ние даваме целосна поддршка на Специјалното јавно обвинителство, ги охрабруваме да се решат уште похрабро и порешително да ја спроведат правдата во Република Македонија, затоа што правдата е спора, но секогаш доаѓа, рече Венко Крстевски граѓански активист.

Организаторите на протестот најавија дека ќе продолжат со собирите, бидејќи имале најава за уште поголем одзив од граѓаните.

Во меѓувреме на градскиот плоштад во Кочани засебен протест организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија, на кој пред граѓаните зборуваа неговите членови Александар Даштевски и Александар Пандов.

- Да испратиме јасна порака и до македонската и до меѓународната јавност дека на македонскиот народ му е јасна политичката криза, свесен е кој ја има предизвикано и уште најважното е дека единствен излез од оваа политичка криза се избори на 5 јуни. Затоа што гледаме дека кај Зроан Заев и кај СДСМ постои располежение да не излегуваат на избори, ние сакаме јасна порака да испратиме и до него да види дека на македонскиот народ му е дојдено преку глава и дека сака оваа политичка криза да ја расчисти со избори на 5 јуни, рече Александар Пандов, член на ГДОМ.

Иако двата собири се организираа истовремено, но на различни локации, тие поминаа во мирна атмосфера. 

T. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code