Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

jajce sara03.05.2016  Пред најголемиот христијански празник Велигден, во Кочани се појави јајце со ликот на Богородица. Kокошка во кокошарникот на Ангелчо Стаменков од Кочани снесе јајце со ликот на Богородица која што во рацете го држи Христос, а до нив јасно се гледа мал крст.

За чудото да биде поголемо истото се случило непосредно пред големиот празник Велигден, возбудено раскажува Стаменков.

Стаменков го забележал јајцето и прво не му посветил внимание оти не можел да прецизира за што станува збор, но подоцна истата слика од Богородица што е на јацето ја нашле и на интернет.

- Прво не му обрнав внимание на јајцето, но подоцна го забележав крстот и до него некои ознаки. Комшиското дете го виде јајцето и веднаш истата слика што ја има на јајцето од Богородица ја најде и на интернет и така констатиравме дека се работи за Богородица како во рацете го држи малиот Исус. Побарав мислење и од свештениците од кочанскиот храм кои што ми рекоа дека тоа е добар знак и да си го чувам јајцето дома, рече Ангелчо Стаменков од Кочани.

Ваквите појави во Македонија не се ретки, а Стаменков во едно е сигурен, дека ова е добар знак и му носи радост на неговото семејство, затоа ќе го чува до иконата на Мајката Божја што ја има дома.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code