Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

platan drvo morodvis05.05.2016  Успешно се спроведува проектот за заштита и промоција на групата платанови стебла во село Мородвис што го спроведува Здружението на граѓани “Движење за одржлив развој“ од Кочани со поддршка од Општина Зрновци.

Неодамна Министерство за животна средина и просторно планирање донесе решение со кое овие стебла ги прогласува за природна реткост. Со тоа тие се првите стебла репрогласени како реткост во Македонија согласно Законот за заштита на природата.

По добивањето на решението продолжуваат активностите од вториот дел на проектот, при што активностите временски се пролонгираат за 4 месеци и ќе се реализираат во периодот од мај до август годинава. Со нив се предвидува конзерваторски итни мерки за заштита на стеблата, изработка на едукативни материјали за промовирање на нивното значење, изработка на едукативни табли и патокази, како и одржување на едукативно предавање за значењето на платановите стебла.

Сите активности се во координација помеѓу здружението на граѓани “Движење за одржлив развој“ од Кочани, Општина Зрновци и Програмата за заштита на природата.

Проектот ќе придонесе за заштита на уште една природна реткост во Република Македонија, како и за промoвирање на природните убавини на пошироката јавност.

Програмата за зачувување на природата во Македонија е проект на Швајцарската агенција за развој и соработка, координиран од Helvetas Swiss Intercooperation и “Фармахем“ со цел да и помогне на Република Македонија во зачувување на големата биолошка разновидност и природните еко-системи преку промоција на нивното одржливо користење и управување.

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code