Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protest kontraprotest06.05.2016  Граѓаните кои ги поддржуваат движењето “Протестирам“ и Граѓанското движење за одбрана на Македонија, повторно организираа протести во Кочани.

Тргнаа од две различни локации по улиците на градот, носејќи транспаренти со испишани пораки како главно мото за причините за нивното излегување во јавноста.

Поддржувачите на “Протестирам“ повторно се собраа во Паркот на Револуцијата од каде што се упатија на мирен марш со повиците “Робија за мафија“ , “Нема правда – нема мир“ и “Готово е Никола“, за на крајот да организираат собир на скалите кај Трговскиот центар. Главна поента на нивните ставови е дека избори на 5 јуни не треба да има, затоа што не постојат основни услови за нивно оддржување.

- Какви избори, нема шанса, не ни требаат. Како зошто, со тие криминалци ли ќе одиме на избори, не доаѓа во обѕир, не, нема потреба.... Не знам дали ќе има избори, ама мислам дека не треба да има. Ние сакаме да се разреши на најубав начин, што е најдобро за граѓаните тоа да биде.... Нема да бидат легални, нема да бидат признати, мислам дека една партија не може да оди на избори. Сигурно на 5 јуни ќе можат да ескалираат работите, ќе дојде до поголеми штрајкови, проблеми, демонстрации, мислам дека нема да има избори, сигурно, рекоа граѓаните кои го поддржуваат движењето “Протестирам“.

Собирно место на поддржувачите на ГДОМ пак, беше градскиот плоштад од каде тие исто така продефилираа по улиците носејќи транспарент со натпис “Одбрана за Макеоднија“, за на крајот да се вратат на појдовната локација.

- Самоинцијативно се собравме да дадеме поддршка за да се стави крај на политичката криза во Македонија и за да се одржат изборите на 5 јуни.... Единствено што бараме е да се слушне гласот на народот, да излеземе на избори на 5 јуни, онака како што е предвидено и како што е закажано и секој слободно да ја изрази својата волја и да ја избере својата политичка опција и својата политичка партија, мислам дека е време да имаме судир на политички идеи, рекоа поддржувачи на ГДОМ.

Со оглед што двете групи протестанти тргнаа во исто време на марш по улиците, во еден момент се најдоа една спроти друга, но освен гласните скандирања, немаше никаков инцидент. Се најавува дека протестите ќе продолжат и во наредните денови, при што се очекувала поголема масовност, како потврда за исправноста на ставовите на секоја од групата граѓани.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code