Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

muzicki branovi09.05.2016  Во силна конкуренција од 16 детски песнички изведени на фестивалот за детска песна „Музички бранови“ победи 13-годишната Тамара Вујачиќ од Подгорица, Црна Гора со песната „Капутиќ“.

Петчленото  жири во состав Јованка Милојевиќ, Милица Паулус, Дејан Стојанов, Душан Стојанов и Гоце Данилов беше едногласно и без многу размислување, заслужено првата награда за најдобра изведба  ја додели на Вујачиќ. 

Со одлуката на жирито се согласи и публиката која беше воодушевена од нејзиниот настап потврдувајќи го тоа со силниот аплауз наменет за победничката. По објавата Вујачиќ не можеше да ја сокрие возбудата  на сцената.

- Чест ми е што учествував  во овој фестивал. Сакам да се заблагодарам на организаторот Лазар Богатиновски што ме покани. Имам учествувано на Пинк ѕвездички и тоа е големо искуство за мене. Песната со која што победив ми одговара оти станува збор за балада, рече Тамара Вујачиќ,  победничка на фестивалот.

Музиката на победничката песна „Капутиќ“ е на композиторот Ана Клепиќ, аранжман Слободан Марковиќ и текст Драган Радуловиќ. Фестивалот од минатата година доби и меѓународен карактер со настапот на  деца од Србија, Босна и Црна Гора.

Наградата за најдобра музика отиде во рацете на Александар Трајанов за песната „Љубов за светот“ во изведба на Јана Илијевска. Награда за најдобар текст доби Невенка Данилова за песната „Сакам журки“ во изведба на Ива Петрова. Награда за најдобар аранжман му  беше доделена на Ладо Леш за песната „Сан“ во изведба на Анастасија Танасиќ. Награда за најдобар сценски настап одите во рацете на Реља Ќетковиќ за песната „Кад љубав грије“.

На фестивалот беа изведени 16 нови композиции и неколку ревијални песни со изведувачи од Тетово како и од гостите од Црна Гора и Босна.

Гледајќи од досегашното искуство, како и ланските песни, така и годинешниве ќе станат поблиски на јавноста со тоа што ќе се пуштаат по радио и телевизиските канали во регионот и ќе останат слушани меѓу помладите генерации.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 41 гости и нема членови


web counterqr code