Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajna kontrola10.05.2016  Неуспешен бил обидот на лице од Кочани да оствари заработувачка со нелегален транспорт на мигранти од Блискиот Исток кои имале намера да го продолжaт патувањето кон западноевропските земји.

Во понеделникот околу 22 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, на делницата во близина на Валандово мешовита патролна полициска екипа запрела патничко моторно возило марка “рено 19“ што го управувал 21-годишниот А. В. од Кочани.

На полицајците им било сомнително што автомобилот со поголема брзина од нормалната се движел без регистерски ознаки, по што било побарано да се направи контрола.

По запирањето било откриено дека во автомобилот освен возачот се наоѓале уште 11 патници, односно мигранти од Иран.

Со оглед што тие нелегално влегле во Македонија и притоа се обиделе да транзитираат низ државата биле приведени во Полицската станица во Валандово, и заедно со возачот од Кочани се предадени за понатамошна законска постапка.

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 91 гости и нема членови


web counterqr code