Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ivanov manaskova13.05.2016  Поранешниот претседател на кочанскиот Општински комитет на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Советот на Општина Кочани, Иван Иванов повторно се најде на кандидатската листа за пратеници на оваа партија.

Заедно со него, меѓу предложените е и Магдалена Манаскова, поранешна директорка на музејот од Виница, Магдалена Манаскова.

И двајцата по втор пат се кандидирани за седнување во парламентарните клупи, со оглед што и до недоамнешното распуштање на актуелниот собраниски состав ги извршуваа пратеничките функции од нашиот регион.

За разлика од претходните избори, за овој изборен процес Иванов се најде многу повисоко рангиран, односно наместо на 11, сега е на 5-та позиција на листата. Веднаш зад него, односно едно место подолу во споредба со изборите од пред две години е Манаскова.

Според официјално достапните информации, забележливо е дека на кандидатската листа нема други имиња од овој регион. Штипскиот општински комитет повторно се покажува како повлијателен во партијата, со оглед што дава дури тројца кандидати кои се високо рангирани, односно се наоѓаат на втората, седмата и осмата позиција на листата.

Вообичаено, до пред претходниот изборен циклус од Кочани имаше по двајца кандидати за влез во Парламентот, но таквата пракса е напуштена без официјален партиски коментар. Неофицијалното толкување на таквата постапка се аргументира со високата позиција на листата што ја добил Иванов, во однос на изборите од 2014 година.

Со оглед што од Државната изборна комиција нема потврда дали и покрај најавите други партии поднеле свои листи, тоа значи дека извесно е дека од двете соседни општини од регионот и во наредниот парламентарен состав би имало само по еден пратеник.

T. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code