Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

CRKVA VIDOVISTE16.05.2016  Верниците од село Видовиште добија нова црква. Своите верски потреби од сега ќе можат да ги извршуваат во новоосветената црква поветена на патронот на МПЦ, Свети Климент Охридски.

Со голем народен собир пред присутните верници во село Видовиште, општина Зрновци беше осветена новата црква во ова село. Црквата ја освети митрополитот брегалнички господин Иларион во сослужение на свештенослужители од Брегалничката епархија.

- Овој храм Го прими и Бог и верниот народ од рацете на нашиот многу сакан и почитуван градоначалник Блаже Станков и неговите соработници кои што несебично со многу љубов го изградија и подарија на својот народ и на МПЦ. Посакуваме многу радост, многу крштевки и венчавки во него и многу освојувачи на Царството Небесно, рече господин Иларион, митрополит брегалнички.

Црквата во Видовиште е инвестиција на Општина Зрновци, а се градеше три години. Во фрескосликањето на внатрешниот дел на црквата покрај општината помогнаа и жители на Видовиште и Зрновци со свои донации и откуп на простор за сликање икони. Фрескоживописот е дело на Валентин Ѓурковиќ, сликар од Кочани кој ги наслика и фреските во црквата во Мородвис минатата година.

- Несомнено за нас овој ден е многу значаен историски ден бидејќи за прв пат во село Видовиште осветивме црква. Патот да се изгради црква беше тежок, но работевме со љубов кон Бога и успеавме целосно да го завршиме објектот. Им посакувам на сите жители здравје и живот, рече Блаже Станков, градоначалник на Општина Зрновци.

Блаже Станков и официјално ја предаде црквата на МПЦ, а владиката Иларион рече дека градоначалникот Станков се заложи да направи цркви, свештилишта и молитвени домови за сите луѓе кои што ќе го бараат Бога и духовно ќе се нахрануваат и затоа на него и на Советот на општина Зрновци им даде благодарница за големата љубов што ја дадоа кон верниот народ кој што живее во Видовиште. По осветувањето за сите верници беше подготвен празничен ручек.

Т. Велкова

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 54 гости и нема членови


web counterqr code