Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zaev320.08.2013 Лидерот на СДСМ Зоран Заев гостуваше во Кочани во рамки на општинската партиска конференција на која во центарот на вниманието беше изборот на новиот претседател на ОО на СДСМ. Му го додели мандатот на Сашко Костов, истакнувајќи дека кочанската е една од општинските организации кои посебно го мотивираат во водењето на најголемата опозициска партија.

- Моето право согласно партискиот статут да избирам претседатели на општинските организации го споделив со најактивните членови кои носат функции. Заеднички по пат на дебата заклучивме дека нашиот сопартиец Сашко Костов е најпогодното решение за претседател на Општинската организација во Кочани-рече Зоран Заев, лидер на СДСМ.

Во најтесниот круг за нов претседател на кочанскиот огранок на партијата беше и Ѓорги Алексов, кој непосредно пред трибината ја откажа кандидатурата. Иако достави програма, отстапката ја направи заради ангажманот како координатор на советничката група.

-Делегатите потоа му дадоа голема поддршка на новиот претседател и тоа ме прави среќен, затоа што ваквите дебати кои демонстрираат единство и сплотеност ми даваат за право да кажам дека долгите години на СДСМ во опозиција не отрезнија да внимаваме понекогаш да не предизвикаме внатрешни делби и да бидеме сплотени, со што силно и недвосмислено испраќаме порака дека сме единствени, дека знаеме што сакаме и дека веруваме во она што го правиме-додаде Заев.

Лидерот очекува дека кон СДСМ во Кочани ќе се приклучат и нови луѓе со свои идеи кои во партијата би добиле ангажман за самодокажување, но и би дале придонес во подобрувањето на состојбите. Рече дека и тој силно верува во новото раководство на општинската организација и очекува таа по подолг период да ја донесе првата победа на опозицијата во Кочани.

Г.Лалов

Сподели

zaevzaev2zaev4zaev5zaev6 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 78 гости и нема членови


web counterqr code