Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

itna pomos2 kocani18.05.2016  Сериозен случај на пациент со труење добиле вработените во Итната медицинска помош во Кочани во вторникот вечерта, при што во болничките простории било донесено онесвестено женско лице.

Имено, нешто пред 22 часот била побарана лекарска помош, по што на посочена адреса се упатило возило на брзата помош, кое околу околу 22.10 часот во неконтактибилна состојба ја донело 20-годишната Д.П. од Кочани.

По брзата контрола на нејзината состојба било утврдено дека таа е затруена со лекови, поради што се нашла во сериозна животна опасност. Таквата ситуација ги алармирала кочанските медицински работници кои по укажаната прва помош, веднаш ја препратиле пациентката на одделението за токсикологија при Клиничкиот центар во Скопје.

За сега од полицијата, каде бил пријавен настанот, нема конкретни информации како дошло до предозираноста со лекови и до труењето, односно дали се работи за несреќен случај.

Во медицинската евиденција во последните неколkу години нема регистрирано случај на труење со медикаменти кај жители на нашата општина, а двата последни случаи на труење беа минатото лето по консумирање неисправна храна, поради што две пациентки од Кочани беа однесени на инфективната амбуланта во штипската клиничка болница.

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code