Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

strajk sud118.05.2016  Членовите на Синдикатот на УПОЗ и Здружението на судска админстрација на Македонија повторно излегоа на штрајк, како продолжение на протестите од пред два месеци.

Синдикалните претставници велат дека биле трпеливи во очекување да се реализираат ветувањата од страна на Министерството за правда, по заедничката средба на која било договорено работна група да изготви предлог–текст на Закон за судска служба.

Со оглед што договорениот рок за постапката одамна поминал, а вработените не добиле никаков одговор ниту од Минситерството за финансии, штрајкот им останал како единствена опција за да побараат исполнување на нивните барања.

- Барањата на вработените во судската служба преку претставниците, синдикатот на УПОЗ и Здружението на судска администрација се добивање и исплата на додатоци на плата за посебни услови за работа, доверливост и постоење на висок ризик во висина од 35%, како што добија и јавно-обвинителската служба, јавните обвинители и судиите. Штрајкот ќе трае се до исполнување на барањата од страна на Министерството за финансии. Владата на Македонија донесе заклучок на седница од 27 април со кој што даде препорака на Министерството за финансии и на судскиот буџетски совет да се исполнат овие барања. Судскиот буџетски совет има доставено допис до Министерството за финансии да се озбезбедат средствата за исплата на овие надоместоци на плата, меѓутоа од Министерството за финансии се уште немаме одговор, рече Мирјана Димитров, претседател на синдикална организација на УПОЗ при Основен суд – Кочани.

Кон штрајкот на синдикатот на УПОЗ се придружија и членовите на Здружението на судската администрација.

- Сите други институции, владини и управни органи ги имаат покачено личните доходи и условите за работа, додека по судовите се фрлаат дрва и камења, а никојпат не е ништо покачено, секогаш сме оставени настрана и поради тоа даваме целосна поддршка на Синдикатот на УПОЗ како Здружение на судска администрација, рече Венцо Атанасов, претседател на Здружението на вработени во судската администрација при Основен суд – Кочани.

Освен мирниот протест пред зградата на Основниот суд, вработените во судската администррцијаго продолжија штрајкот на своите работни места до крајот на работното време. Притоа сите судењата се одлагаат, односно се работат само итните и притворските предмети.

T. Aјтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code