Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protest vinica127.05.2016  По втор пат граѓаните на Виница кои го поддржуваат граѓанското движење “Протестирам“ и “Шарената револуција“ излегоа на протест.

Вообичаената прошетка по улиците на градот ја започнаа од просторот кај пазарот од каде со повиците “Нема правда - нема мир“, “Оставка“ и “Робија за мафија“ го пренесоа незадоволството од однесувањето на актеулната власт и од актуелната политичка состојба во државата.

Колоната запре пред зградата на Општина Виница каде беа искажани главните барања на протестот.

- Борбата против ова зло кое што 10 години владее со Македонија е борба на секој граѓанин во Македонија за еднаквост и правда и таа борба не треба никогаш да запре. И ако нема правда за народот, ќе нема ниту мир за оваа власт. Ќе им порачаме, тука сме, не ви се плашиме, ние не сме лопови, ние не бегаме, се бориме и ќе се бориме, и ќе има правда и ќе има мир, рече Соња Ѓорѓиева, граѓански активист.

На протестот на поддржувачите на “Шарената револуција“ во Виница беше речено дека тие нема да дозволат криминалци и фалсификатори на волјата на граѓаните да останат на слобода, а само ситните прекршители на законите да лежат затвор. Пред насобраните протестанти зборуваше и портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

- Драги пријатели, шетајќи вечерва по улиците по Виница го гледам она што го гледам секој ден низ целата наша држава. Затворени дуќани, нема веќе бизниси, децата ни се иселени, нема семејство, нема куќа која што сос воетот дете разговара на скајп или пишува на вибер секоја ноќ. Нема поголема болка за секој родител да го испрати своето дете на печалба, затоа што имаме власт која што краде, затоа што имаме власт која не  мисли на нашите деца, затоа што имаме власт која мисли само на себе, само на својот интерес, нема да дозволиме да направат од Македонија свој пашалак, рече Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Протестот во Виница помина во мирна атмосфера и без инциденти. Граѓаните рекоа дека нема да се откажат од своите барања се до нивното исполнување, поради што деновиве ќе организираат нови протести.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 58 гости и нема членови


web counterqr code