Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protest 31.05.201601.06.2016  Нова серија од тридневни протести започнаа поддржувачите на “Шарената револуција“ во Кочани.

Од собирното место во Паркот на Револуцијата тргнаа на вообичаениот марш по централните градски улици, истакнувајќи го транспарентот со основното барање за еднаквост пред правдата на сите граѓани на државата, без селективност кон поединци.

Колоната граѓани беше забележително побројна од претходните протести, што според организаторите е резултат на се поголемото незадоволство од политиката што ја води партијата на власт.

- Треба едно да знаеме, дека народот е силата, а не е силата во 20-30 привилегирани луѓе кои мислат дека се и над законот и над институциите и над државата. Силата е во секој слободен граѓанин од вас, секој што излегол на улица овде, покажал храброст и се спротивставил директно на криминалната банда што моментално е на власт, рече Благојчо Ѓоргиев, поддржувач на “Шарената револуција“.

На протестот поддршка дојде и од СДСМ на централно и на локално ниво, а можеа да се забележат и граѓани кои биле членови или поддржувачи на партијата на власт. Пред присутните беше јавно побарано претседателот Иванов целосно да ја повлече одлуката за аболиција.

- Пред неколку дена се јави и фикусот од претседател, најави делумно повлекување на аболицијата. Нашите барања беа јасни, гласни и едноставни, целосно повлекување на аболицијата. Законот и Уставот мора да важат за сите подеднакво, селективна правда не смее да има, селективна правда е неправда, рече Дарко Каевски, потпретседател на младинската организација на СДСМ.

Пред присутните беше упатена пораката дека не може да има амнестија и помилување за извршен криминал против државата и нејзините граѓани.

- Цело време повторуваат како навиени, нас не интересира само работата, проектите, Програмата. А кога народот вели, сакаме правда, сакаме нашите пари што се украдени да ни се вратат, тоа некако не им се слуша. Затоа од овде ние сите им порачуваме, ако нема правда за бадијала се сите проекти, за бадијала е Програма. Ако нема правда, нема ни економија, нема ни развој. Ако нема правда, нема да има ниту мир, рече Дејан Павловски, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Протестот вообичаено помина мирно и без инциденти. Според најавите од организаторите маршот по улиците и собирите според сегашната динамика ќе траат до четврток, а потоа ќе се договараат нови термини.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code