Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ulica 55420.06.2016  Само што се потроши сумата од еден милион евра како кредит од Светска банка за асфалтирање 10 улици во општина Кочани, а новиот асфалт веќе почна да се распаѓа.

Наместо нови сообраќајници со тротоари, осветлување и останата инфрастуктура, граѓаните добија раскопани коловози.

Таков е случајот со улицата “554“ во населбата Прокарка, каде неколку месеци по завршувањето на нејзината изградба на средината на сообраќајницата се појавија дупки. Парчињата асфалт стојат расфрлани токму на крстосниците на оваа со улиците “Скопска“ и “Сремска“, а под товарот на возилата што поминуваат оттука на места колвозот се издигнал и по дваесетина сантиметри.

Состојбата е таква подолг период и граѓаните веќе реагирале до надлежните во Локалната самоуправа. Оттаму пак, не информираа дека направиле увид на улицата и се во договор со изведувачот, “Еуро-инг“ од Гевгелија да ги санира оштетувањата. Периодот за констатирање на сите можни недостатоци кај новоизградените улици бил до 26 јуни, за што од Општината навремено реагирале со барање за исполнување на обврските.

Со оглед што технички прием се уште не е направен, тоа значело дека немало ниту исплата за извршената работа, а должност на гевгелиската фирма била да ги предаде сообраќајниците во исправна состојба, според условите во тендерската спецификација. Трошоците за поправката на оштетениот асфалт на улицата во населбата Прокарка биле на товар на изведувачот, а дури откако ќе се констатирало дека состојбата е санирана Општината ќе го извршела плаќањето.

Сепак, факт е дека ова не е прв случај во Кочани на новоасфалтирани улици да се појавуваат оштетувања и дупки. Слична ситуација се јави пред неколку години на улицата “9 Мај“ кога по само 6 месеци од асфалтирањето таа повторно се раксопуваше и на одделни делови се поставуваше нов асфалт. Исто така, неодамна се санираа дупките на новиот асфалт на улицата „Љупчо Сантов“, а подолго време граѓаните реагираа и чекаа на поправката на улицата “Тодосија Паунов“ по поставувањето на атмосферската канализација.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 61 гости и нема членови


web counterqr code