Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

oriz arpa snop27.06.2016  Дополнителна финансиска поддршка за производителите на ориз е најновата мерка што ќе ја преземе државата за да им помогне во нарушената состојба со пласманот на оваа земјоделска култура.

Според заменик-министерот за земјоделство Ванчо Костадиновски, на последната седница Владата донела одлука за ново субвенционирање на производството на ориз што ќе биде трето по ред. За ова тој ги запозна оризопроизводителите на средбата што викендот ја имаше со нив во Облешево.

- Оние кои што имаат пријавено земјишни капацитети до 2 хектари, оние кои имаат земјоделско земјиште на кое одгледуваат ориз до 2 хектари ќе добијат по 5 денари дополнителна субвенција за предаден килограм оризова арпа кај откупувачите. Во период од 1 до 31 јули од сопствените количини што ги имаат на залиха треба да ги предадат во откупните центри и по завршувањето на овој период, а најдоцна до 31 август заедно со целата документација, со откупните белешки, со кантарните белешки треба да се пријават во Подрачната единициа на Министерството и да аплицираат за добивање на дополнителната субвенција, рече Ванчо Костадиновски, заменик-министер за земјоделство.

Според Костадиновски, дополнителна субвенција ќе добијат и земјоделците кои поседуваат од два до 10 хектари при што ќе им бидат исплатени 4 денари за килограм предадена арпа кај откупувачите, додека земјоделците кои поседуваат над 10 хектари земјоделско земјиште на кое одгледуваат ориз ќе добијат по три денари за килограм предадена арпа.

Во ресорното министерство биле направените анализи за пласманот од минатогодишната реколта, при што е утврдено дека до сега се откупени 12 илјади тони ориз од кои околу 3,5 илјади тони се уште не се продадени и стојат во магацините на откупувачите. Земјоделците пак, во своите амбари чуваат уште 8 до 10 илјади тони ориз од лани.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 53 гости и нема членови


web counterqr code