Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

fudbal stars natprevar27.06.2016  Освојувањето на првото место со сите генерации во Детската лига - Источен регион и второто место во Пионерската лига - Североисточен регион се резултати од кои ракводството и стручниот штаб на екипата “Фудбал старс“ од Кочани се повеќе од задоволни.

Тоа е потврда за одличниот квалитет што го имаат најмладите фудбалери од општината, како и за упорноста во настојувањето да се одржи добрата форма и дисциплината во тренирањето и на натпреварите.

Високиот пласман на екипите е уште подрагоцен со оглед на просторните и финансиските услови во кои до сега работеше клубот, а за што во план е од идната сезона да има извесни подобрувања.

- Конкуренцијата нормално дека беше силна, имаше доста неизвесни натпревари, меѓутоа нашите деца со голема волја, поддршка од нас и залагање ги постигнаа најголемите резултати. Моментално ние сме во функција за оспособување на теренот во Горни Подлог и тоа доста напредно работиме, теренот е оспособен веќе, и сега проблем ќе ни биде само соблекувалните да ги средиме, се надеваме дека ќе имаме некаква помош и од Локалната самоуправа, рече Симеон Митев, тренер на ФК “Фудбал старс“ – Кочани

Дополнително признание за успехот на младите фудбалери е што дел од нив своето образование ќе го продолжат на фудбалската академија. Момчињата се избрани во силна конкуренција, а приемните натпревари ги следеле претставници од Фудбалската федерација.

- Од 8 кандидати од нашата школа, од генерацијата 2001, веќе 6 се запишани. Во првиот круг беше толку ригорозно што само 10 дечиња беа избрани од 40 пријавени, а од десетте четворица беа од нашата школа. И во генерацијата 2003 оваа година за прв пат таква паралелка формира Федерацијата под покровителство на УЕФА. Исто така, од нашата школа две дечиња ќе бидат таму сместени, во таа паралелка, таму ќе работат, таму ќе престојуваат во Скопје во интернат, и под нивно раководство ќе бидат и тоа е голем успех за нашата школа. Не е мала работа од 20 деца две да бидат од Кочани, додава Митев.

Успехот на најмладите фудбалери од “Фудбал старс“ е доказ дека во општината и регионот има талентирани спортисти, што од друга страна е гаранција дека иднината на фудбалот е во нив. Неопходно е само надлежните да помогнат во создавањето подобри услови за работа и да овозможат непречен развој во нивната спортска кариреа.

Т. Ајтовски

Share

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 119 гости и нема членови


web counterqr code