Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

fitnes bavcaluk25.07.2016  Со подготвителните работи на теренот, во локалитетот Бавчалук започна изградбата на најавената фитнес зона. Овој простор беше избран од страна на Комисијата за урбанизам, по претходна консултација со стручни лица од областа на спортот во општината.

Иако се очекуваше градежните работи да стартуваат во октомвери, сепак проектот се реализира неколку месеци порано за да се обезбеди негово завршување уште оваа сезона.

Се работи за инвестиција на Агенцијата за млади и спорт со која освен Кочани, опфатени се уште 19 други градови во државата.

Според техничката документација, предвидено е на простор од околу 200 метри квадратни да се постават вкупно 8 справи, на кои истовремено ќе можат да вежбаат 30-тина луѓе. Трошоците за уредување на просторот и поставување на справите се во висина од околу 30 илјади евра, а обврска на Локалната самоуправа е да ја постави придружната комунална опрема, како корпи за отпадоци, клупи, дополнително јавно осветлување и слично.

Инаку, за изградба на 20-те фитнес зони во целата држава е предвиденода се инвестираат вкупно 40 милиони денари.

Од Агенцијата за млади и спорт информираат дека наскоро треба да започне и реализацијата на проектот за изградба на 150 игралишта за уличен баскет, во што исто така ќе биде вклучена и нашата општина.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 88 гости и нема членови


web counterqr code