Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

policija kombe09.08.2016  Полицијата го идентификуваше лицето кое во петокот вечерта се обидело да силува малолетничка. Се работи за 24-годишниот В.К. од Кочани, кој се сомничи дека е сторител на кривично дело полов напад.

На 5 август, околу 22.15 часот тој бил на улицата Роза Петрова и во еден момент му се приближил на единесетгодишно девојче кое во истиот момент поминувало во близина. Потоа со употреба на физичка сила од зад грб го фатил детето за двете раце и извршил полов напад со друго полово дејствие.

Изненадено и исплашено од постапката, девојчето почнало да вика на висок тон и да бара помош, при што успеало да го фати напаѓачот за лицето и да го удри со мобилниот телефон по главата. Тоа било доволно за момент да го збуни и да го оттурне од себе, по што успеало и да побегне.

По пријавувањето на настанот во Полициската станица, сторителот остана непознат. Меѓутоа, по преземените мерки според описот што бил даден истиот е откриен и против него е поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. 

Исто така, од страна на судија на претходна постапка на В.К. му е одредена мерка куќен притвор во траење од 30 дена.

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code