Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pruga cesinovo17.08.2016  Единствениот воз што вози по железничката пруга кон Кочани доживеал судир со патничко моторно возило што преминувало преку регуларен сообраќаен премин.

Несреќата се случила изутрината околу 4 часот кога во близина на железничката станица Соколарци возот кој сообраќал од Скопје  кон Кочани удрил во автомобил рено лагуна, со кочански регистерски ознаки управуван од 24-годишниот Д.Д. Притоа возачот се здобил со телесни повреди, по што бил префрлен во кочанската општа болница.

Исто така, од ударот кај автомобилот е направена поголема материјална штета, додека локомотивата на возот поминала со помали оштетувања.

Со оглед што во непосредна близина се наоѓа железничката станица, возот се движел со намалена брзина поради што се избегнати и посериозни последици. Инаку, преминот што се наоѓа кај селото Чешиново не е обезбеден со рампа, но доволно е обележан со соодветна сообраќајна сигнализација, како предупредување за возачите. Најверојатно се работи за момент на невнимание токму во периодот кога возот се приближувал кон железничкиот премин.

На местото на несреќата службени лица направиле увид, поради што железничкиот сообраќај во тој период бил во прекин. Дури околу 8,30 часот возот пристигнал во кочанската железничка станица, по што сообраќајот е нормализиран.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 36 гости и нема членови


web counterqr code