Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opsta bolnica kocani23.08.2016   Од 22 август во Општа болница - Кочани во редовен работен однос се примени тројца доктори по општа медицина. Истите ќе бидат упатени на специјализација по анестезиологија, педијатрија и ОРЛ.

Новите специјализации се резултат на неодамнешниот оглас што го распиша Министерството за здравство за кофинансирани специјализации, информираше директорот на Општа болница - Кочани, Дејан Апостоловски.

Во наредниот период, додава Апостоловски, ќе биде распишан оглас за вработување на уште шест лица во Општа болница - Кочани.

Станува збор за двајца лекари кои ќе бидат упатени на специјализација со предност на хируршките гранки и четири вработувања на здравствени работници и тоа две сетри, еден лаборант и еден радиолошки технолог. Огласот е резултат на 350-те одобрени вработувања за здравствени работници.

Инаку, додава Апостоловски, за година или година ипол четворицата специјализанти кои пред три години ги прати болницата на специјализација ќе завршат со изучувањето. Станува збор за специјализанти на хирургија, неврологија, педијатрија и гинеколологија. Од февруари пак, оваа година вработен е нов психијатар во Психијатриското одделение во Општа болница.

Со новите вработувања и специјализациите кочанската Општа болница полека но сигурно го докомплетира специјалистичкиот кадар кој што е дефицитарен во установата.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code