Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

voz kocani12.09.2016  Од почетокот на оваа недела “Македонски железници“ започнаа со примена на изменет возен ред, што доаѓа по завршувањето летната сезона и зголемените потреби за превоз на патници, пред се ученици и студенти.

Со ваквите промени, се намалува бројот на возови што ќе сообраќаат на повеќе правци во државата, меѓу кои и кон Кочани.

Според информациите од “Железници“, од Скопје кон Кочани наместо два, како што беше во изминатите три месеци, ќе сообраќа само еден еден воз.

Со утврдениот возен ред тргнувањето од Скопје за Кочани ќе биде во 1.54 часот, а враќањето од Кочани за Скопје е во 5.00 часот наутро. Тоа значи дека патниците ќе немаат можност да користат железнички превоз во термините од 15.22 часот во правец на Кочани, односно од 19.30 часот во правец на Скопје.

Ваквата измена доаѓа по тримесечниот период во кој беше воведен зголемен број возови кон оваа и останатите линии во државата.

Инаку, од “Македонски железници“ воведоа по една линија помалку и на правците кон Кичево и кон Гевгелија. Истовремено, укинати се меѓународните линии кон Белград и Солун, односно до главните градови на овие соседни држави не може воопшто да се патува со воз.

Од ЈП “Македонски железници“ нема официјално известување за причините поради кои е редуциран возниот ред и се укинуваат дел од возовите што превзезуваа патници во текот на летото.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 87 гости и нема членови


web counterqr code