Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zaznejuvanje denovi na orizot19.09.2016  Комисијата за култура при Советот на Општина Кочани и Организацискиот одбор на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз“ одржаа состанок со цел финиширање и прецизирање на активностите за 25-та манифестација што годинава ќе се одржи во 4 дена, од 13 до 16 октомври.

На програмата од Mанифестацијата и годинава ќе се најдат бројни содржини. Деновите на оризот започнуваат на 13 октомври со отворање на петтата локовна колонија „Св. Пантелејмон 2016“ и театарска претстава на актери од Пореч, Република Хрватска.

На 14 октомври организирана е посета за гостите на знаменитости надвор од општината и настап на гостите во околните општини Виница, Македонска Каменица и Зрновци.

Изборот на жетварската убавица со настап на гости од Хрватска е закажан за 14 октомври со дополнително утврдување на времето на одржување.

В сабота, на 15 октомври, гостите, делегациите и културно уметничките друштва ќе бидат примени кај градоначалникот, а потоа истиот ден следува културно-забавна програма со настап на децата од градинките, училиштата, хоровите, децата од фестивалот „Музички бранови“, фолклорните друштва од општината и групите од странство. Ќе се делат и специјалитети од ориз сутлијаш, лапа и пилав.

- Кочанските денови на оризот годинава и со нови содржини со внесување на спортски активности, тетарска претстава и настап на хорови. Очекуваме масовна присутност од граѓаните од Кочани и соседните општини, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Главните случувања се закажани за в недела на 16 октомври кога ќе биде извршен обичајот зажнејување и вршидба, кои што годинава ќе се одвиваат на нива од Институтот за ориз кај Грдовски пат, проследено со настап на фолклорна група со жетварско оро.

Истиот ден во 12 часот во паркот програмата продолжува со прогласување на најдобар земјоделец на годината, најдобра фотографија за Кочани како и најдобро уметничко дело со мотив од Кочани од Ликовната колонија.

Комисијата за култура и Организацискиот одбор на состанокот се договараше и околу настапот на познат естраден уметник или група од Македонија каде што беше предложено да се покани познатата етно групата Љубојна.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 100 гости и нема членови


web counterqr code