Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

KRAP KAPITALEC10.10.2016  Токму со добивањето на концесијата за езерото “Гратче“, членовите на спортското риболовно здружение “Кочански рибар“ имаа богат улов. Од водата на езерото во неделата доцна попладне е извлечен крап капиталец со тежина од 15-ина килограми.

Риболовците велат дека веќе три дена кампуваат покрај езерото и имале успех во риболовот, но никој не очекувал дека ќе имаат толкав плен.

До сега имаше официјална забрана за риболов на “Гратче“, а со добивањето на концесијата сите рекреативци кои имаат државни дозволи можат да ловат, се додека кочанското риболовно здружение да започне со издавањето дозволи само за оваа акумулација.

- Ние сме тие кои имаме државни дозволи за риболов и дојдовме во саботата, ова ни е прв риболовен излет и веднаш добри резултати. Тоа покажува дека со мали порибувања оваа вода може да биде една од најинтересните во Македoнија, бидејќи е многу чиста, езерото е пристапно, со помош од Општината за уредување на патеките, зони за риболов, може да се направи прекрасно езеро за спортски рекреативен риболов. Крапот го пуштивме, тоа е девизата на спортските риболовци “фати-пушти“. Ќе гледаме и понатаму тоа да се практикува за да имаме што повеќе риба во езерото и кога ќе дојде некој да ужива во риболовот, а не да седи и без риби. Тоа е убавината, да ја извадиш рибата, а риби можеме да си купиме. Сите вложуваме многу пари во риболовна опрема и со тие пари можеме да купиме многу риба за јадење, рече Ванчо Стаменков, спортски риболовец.

Крапот капиталец е фатен на посебна мамка, т.н. бојла што ја подготвил Стаменков. Извлекувањето на рибата со толкава тежина од водата не било лесно.

- Беше доста тешко, ама доста успешно и доста авантуристички, едно 5 до 10 минути беше времетраењето на вадењето на крапот. Освен крап има и сом, клен, има амур, значи многу риби има во нашата брана, за рекреативен риболов ќе биде многу успешна, рече Лазар Ѓорѓиев, спортски риболовец.

Спортскте риболовците кои го фатија крапот капиталец им порачаа на сите свои колеги да набават дозволи и да си ја пробаат среќата со сличен улов. Рекоа дека враќањето на пленот назад во езерото се подразбира, со што ќе се зачува рибниот фонд и ќе им се овозможи на сите рекреатвици да уживаат во своето хоби.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code