Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sandra petrova zetvarska ubavica 201614.10.2016  Сандра Петрова, ученичка во четврта година во СОУ “Гошо Викентиев“ е избрана за жетварска убавица за 2016 година.

Нејзина прва придружничка е Јована Михаилова, а втора Тања Серафимова.

Така одлучи жири комисијата на на 11-то издание на Избор на жетварска убавица што се одржа во салата на Центарот за култура „Бели мугри“. За победничките, но и за останатите учеснички имаше награди од Општината и спонзорите.

Настанот што е посветен на оризовата жетварка е вовед во централните содржини на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз“.

Годинава во трката за најубава жетварка учествуваа 14 девојки на возраст од 15 – 20 години. Петрова, како овогодишна жетварска убавица ќе учествува во обичајот зажнејување, што ќе се изведе на нива на Грдовски Пат, в недела на 16 октомври.

Овогодишниот Избор на жетварска убавица беше во режија на Сања Карова.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

zetvarska ubavica 20-16 1zetvarska ubavica 20-16 2zetvarska ubavica 20-16 3

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counter



qr code