Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

krazba manastir08.11.2016   Синоќа околу 22 часот, наспроти празникот Св. Димитрија, манастирчето или оброчиштето во населбата Трајаново Tрло, посветено на истоимениот светец, го ограбиле непознати сторители.

Ги однеле прозорците, целиот инвентар од кујната, прибор за јадење и казаните за готвење ручек, а на крајот ги искршиле иконите.

- Вечерта наспроти празникот, во 22 часот се случи кражба во манастирот. Беше насилно скршен прозорецот, земени се сите предмети и приборот од кујната со казаните за готвење, иконите се скршени и однесени на друго место. Ова не е прв пат да се случува ова. Во последните неколку години се случуваат кражби. Минатата година беше изваден кабелот за струја и беа разбиени вратите, рече отец Гоце Ефтимов, свештеник во црквата „Св. Вмч. Ѓорѓи“ Кочани.

По неколкуте кражби во овој манастир свештениците велат дека не е можно инвестирање во него, оти веднаш ги снемува предметите.

Верата ни се сведува на многу ниско ниво, додава отец Ефтимов и вели дека се чувствува голема омраза, а не почит меѓу луѓето. Свештениците упатуваат апел до сите граѓани да се има страв Божји и поголема почит кон светиите.

За грабежот ја известиле и полицијата која што направила увид и записник на местото на кражбата.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code