Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

INT11.11.2016  Компанијата ИНТ од Кочани е единствена од општината и меѓу ретките во регионот што континуирано, со години наназд се вбројува меѓу 200-те најголеми и најуспешни во Македонија.

Признанието Топ 200 го доби и оваа година од Капитал Медиа Груп, откако биле анализирани македонските компании според вкупните приходи и остварениот нето финансиски резултат во 2015 година.

Во образложението за признанието што го доби ИНТ заедно со останатите фирми се вели дека тие го движат стопанството и го претставуваат лицето на македонската економија. На листата 200 најпрофитабилни компании годинава се најдоа многу од големите бизниси, но и голем број помали фирми, кои успеале да направат големи профити.

Менаџерскиот тим на ИНТ е задоволен од постигнувањата за кои признаваат дека се и обврска за продолжување со истото темпо како и досега.

- Секако, ние сме во Макеоднија и се натпреваруваме со компаниите од Македонија, секако дека овој резултат многу ни значи, не радува и не обврзува да продолжиме со истото и поголемо темпо за да се одржиме на нивото што веќе го држиме неколку години. Помеѓу 200 најголеми компании за првпат влеговме во 2012 година и тој континуитет до денес го одржуваме. Секаком дека тоа се резултати кои, како што реков радуваат, меѓутоа зборуваат и за економскиот потенцијал или капацитет на Македонија. За жал, ние се наоѓаме во Македонија и се мериме овде. Значи, ако ние како фирма влеговме меѓу 200 најголеми и најуспешни компании во Македонија, тогаш економијата или конкуренцијата во економијата не е толку голема, и затоа таква ни е целокупната економија во Македонија, рече Никола Илијев, директор на компанијата “ИНТ“ – Кочани.

Илијев најавува дека ИНТ нема да застане на досегашните постигнувања. За идната година се планира инвестиција од околу 1 милион евра со која ќе се набави нова опрема и ќе се ангажираат нови вработувања. Целата зделка е при крај и ќе значи нов импулс во развојот на кочанското стопанство.

На задоволство на сегашните вработени во ИНТ, каде просечната плата е околу 30 илјади денари, Илијев вели очекува тимот да се прошири, за што за новите вработувања ќе има и специјална обука.

Негова желба е сегашниот забавен развој на локалната економија да добие забрзано придвижување во позитивен правец. Се надева дека само на тој начин и признанието за ИНТ за влез меѓу најдобрите 200 компании ќе биде оправдано и во наредните години.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counterqr code