Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pratenici ivanov kostov manaskova13.12.2016  Во новиот парламентарен состав, како и во досегашниот, ќе влезат двајца пратеници од Кочани.

По соопштувањето на првичните резултати од страна на Државната изборна комисија, извесно е дека во пратеничките клупи ќе седне старо-новиот пратеник Иван Иванов од коалицијата “За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, кој се наоѓаше на 11 позиција на кандидатската листа.

Коалицијата “За живот во Македонија“ на СДСМ ќе ја претставува Сашко Костов, актуелен претседател на општинската организација на социјалдемократите од Кочани, кој на листата на кандидати беше позициониран на 5 место.

Иако се очекуваше дека по дознавањето на резултатите од изборниот процес тие ќе се појават во јавноста за да им се заблагодарат на гласачите за поддршката, до сега тоа не се случи.

Инаку, освен двајцата пратеници од Кочани, во Парламентот ќе влезе и досегашнта пратеничка Магдалена Манаскова од Виница, како претставник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Таа на кандидатската листа се наоѓаше на добитната 6 позиција.

Според бројот на пребројани гласови во третата изборна единица, ВМРО-ДПМНЕ освои единаесет пратенички места, а СДСМ девет.

Засега нема информации дали некоја од коалициите или партиите кои учествуваа во изборите во ИЕ 3 ќе поднесе приговор до ДИК за забележани неправилности или нарушен изборен процес. Сепак, факт е дека поради разликата од над 20 илјади гласа меѓу двете најголеми коалиции, тешко може да се очекува евентуалните приговори да го изменат соодносот на добиената поддршка од гласачите.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 94 гости и нема членови


web counterqr code