Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pozar kuka09.01.2017  Изгоре горниот кат од трошната куќарка на улицата “14 Македонска бригада“, сопственост на семејството Ѓоргиеви од Кочани.

Огнот избувнал ненадејно околу 11 часот и за среќа во тој момент внатре немало никој. Пламените јазици зафатиле дел од покуќнината и техничките уреди што се наоѓале во една од просториите, а целосно изгорел и еден од прозорците.

Густиот чад први го забележале дел од домашните кои биле на долниот спрат, но не можеле сами да интервенираат. Веднаш го повикале сопственикот кој бил излезен од дома, а на помош притрчале и соседите.

- Доаѓам дома, запалено се, мајка ми писка, трчам, гаснам, замрзнато се, нема кој да ми помогне, комшиите во тие моменти додека се стрчаа, замрзнато, и гасевме, многу страшно беше. Се ми е изгорено и децата се исплашени, што да правам во зимно време. Пожарната доаѓаше, увиде некои работи, прашаа, реков дека не знам од што е, сигурно од сијаличките, не знам од што биде, рече Жарко Ѓоргиев, сопственик на куќата.

Освен сериозната материјална штета, за среќа во пожарот нема повредени или настрадани.

Ѓорѓиев вели дека покрај целата сиромаштија сега му се случила и ваква несреќа да остане без дом. Тој е невработен, а целото семејство се издржува од минималната пенизија на неговата мајка, поради што побара хуманите граѓани и надлежните да му помогнат.

- Еве, останав на цедило, што да правам, куќата ми е лом. Нема од никаде приход, ни социјално, ништо не земам, приходи нема. Ќе ги замолам граѓаните, државата, градоначалникот, да ми помогнат, за да има за зимното време, што ќе правам со децата и со мајка ми, и таа е болна, со неа сум, додава Ѓоргиев.

На местото на пожарот за кратко време пристигнало противпожарно возило, но во меѓувреме огнот бил локализиран, а пожарникарите направиле увид. Претпоставка е дека причина за избувнувањето на пожарот е краток спој во електричната инсталација на светилките од новогодишните украси.

Ѓоргиеви се надеаваат дека ќе добијат некаква помош за да има каде да се сместат и да можат да ги преживеат ниските температури.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 54 гости и нема членови


web counterqr code