Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opstina kocani11111.01.2017  Нема подобрување на транпарентноста во работењето на Општина Кочани во 2016 во однос на претходната година, со што таа е сместена во групата на просечно транспарентни општини во Македонија.

Такви се добиените резултати од истражувањата што ги направил Центарот за економски анализи од Скопје, испитувајќи ја јавноста во работењето на општините и на државните институциии, односно на сите министерства во текот на минатата година.

Според јавно објавените податоци, нашата Локална самоуправа со измерена транспарентност од 52,2% се наоѓа на 40 место од вкупно 97 набљудувани општини и министерства во државата.

Во однос на 11-те општини од Источниот регион, Општина Кочани е на 5 место, зад Штип, Пробиштип, Берово и Делчево. Слично на Кочани и Чешиново-Облешево е во групата на просечно транспарентни, сместена на 55 место во државата. Останатите две локални самоуправи од регионот се оценети како слабо транспарентни, односно Виница со 37,3% е на 60-то, додека Зрновци е три места подолу од неа.

Истражувањето е направено врз основа на податоците што општините ги имаат објавено на своите веб-страници, но и според дадените одговори на доставените прашалници, а содржеле прашања за пристапот до информации, за информации за надлежностите и за услугите на општините, како и за буџетската и финансиската транспарентност.

Според генералните резултати на Центарот за економски анализи, а во кои се вклопува и Општина Кочани, институциите објавувале најмногу известувања од областа на пристапот до информации, а најмалку за буџетската и финансиската транспарентност.

Тоа беше и една од причините Швајцарската агенција за соработка и развој да помогне во подобрувањето на буџетската транспарентност, па Кочани со уште други девет општини беше вклучена во проектот за Форуми во заедницата, при носењето на предлог буџетот за 2017-та.

Дали тоа ќе помогне во подбрувањето на јавноста на носењето на главниот финансиски документ ќе се види во извештајот што Центарот за економски анализи ќе го објави догодина.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code