Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zamrznat ventil12.01.2017  Ниските температури го земаат данокот во семејните куќи и домови на жителите на општина Кочани и пошироко.

Граѓаните се жалат на замрзнати цевки кои ги оставиле без вода во домовите, а се регистрирани и пукања на цевоводите. Граѓаните очекуваат големи штети откако ќе се одмрзне водата.

- Од времето имаме замрзнато дома, во домаќинството. Лошо е, посебно ние повозрасните, треба да се чуваме. Очекуваме дека чешмата штом е замрзната мора да пукне.... Се е замрзнато... Смрзнато е, од ладното малку и пералната ни е замрзната, рекоа граѓаните.

И во услови на поларни температури системот за водоснабдување на општина Кочани е во добра кондиција што значи дека водата стигнува до сите потрошувачи, истакнува Александар Ефтимов, технички директор на КЈП „Водовод“ и додава дека реалните штети од невремето ќе се видат дури откако температурите ќе се зголемат и ќе потече водата.

Од КЈП „Водовод“ со апел, на ниските температури граѓаните да ја оставаат водата на тече, оти математиката е дека подобро да се потроши повеќе вода отколку да се направи поголеми проблеми и пукање на цевоводите по одмрзнувањето.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 121 гости и нема членови


web counterqr code