Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gragani bez voda16.01.2017  Околу 450 семејства на улицата „Стамен Манов“ во Ромското маало во Кочани повеќе од 15 дена се без вода за пиење. Полнат во шишиња се снаоѓаат како знаат и умеат, но денеска излегоа и на протест.

Велат дека редовно си ги плаќаат сметките за вода, имаат водовод, но немаат вода.

- Од трети јануари ние немаме вода. Ова е срамота. Во кој век живееме. Редовно си ги плаќаме сметките за вода, а и лето и зиме истиот проблем. Се ни е во дефект, пукнато, замрзнато, а ние неможеме ниту да се избањаме, ова нема смисла, рече Бејзим Шаќиров, претседател на Месната заедница број 4 во Ромското маало.

И во најголемиот студ деновиве тие живеат без вода, а се соочуваат со дефекти како и сите други домаќинства, пукнати цевки, замрзнати тоалети и на сето тоа и без вода. Реагирале и до КЈП „Водовод“ од каде што добиле одговор дека немањето вода е поради дефект на водоводната мрежа.

- Бевме во КЈП „Водовод“, а од таму ни рекоа дека има некаков дефект и дека многу трошиме вода. Ако не го решат проблемот во најскоро време ќе идеме пред Фабриката за вода и ќе протестираме, рече Шаркизан Рустемов, жител на улицата „Стамен Манов“.

Оваа реакција е последна, рекоа жителите и апелираа до надлежните дека ако не се реши проблемот ќе излезат помасовно и ќе протестираат пред Фабриката за вода, се додека не ја добијат.

Инаку, не само жителите на „Стамен Манов“, туку деновиве до телевизијата стигна реакција и од жителите на улицата „Пролетерски Бригади“ во Кочани кои што се соочуваат со истиот проблем и немаат вода со денови. И тие бараат одговор од КЈП „Водовод“ и од надлежните и рекоа дека ако веднаш не се реши проблемот со водата и тие ќе излезат на протест.

Од „Водовод“ засега не добивме одговор зошто одредени семејства немаат вода со денови.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 63 гости и нема членови


web counterqr code