Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kanal voda17.01.2017  Водостопанство на Македонија - подружница „Брегалница“ од Кочани спроведува постапки за избор на поволен изведувач за ревитализација на десниот магистрален канал од хидросистемот „Брегалница“, како и за изградба на типски зафати кои ќе се користат за зафаќање на водите од проточните реки во Источна Македонија што ќе бидат насочени за користење за левиот магистрален канал во општините Виница, Зрновци и Чешиново – Облешево.

- Во врска со изработката на проектот и ревизијата на проектот за десниот магистрален канал, поточно сифон Свети Николе, завршена е постапката и таму е избрaн економскиот оператор што значи дека наскоро очекуваме да биде завршена изработката на проектот. Откако ќе заврши проектот ќе се пристапи кон распишување на тендер за негова изведба, рече Николчо Гоцев, директор на Водостопанство подружница „Брегалница“ од Кочани.

Гоцев додаде дека потребните финансиски средства за оваа намена се обезбедени од ИПАР програмата преку Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој. Изработката на овој проект за десниот магистрален канал е од особено значање за наводнувањето во општините Штип и Свети Николе бидејки истиот се користи во текот на целата наводнителна сезона.

Што се однесува ревитализацијата на левиот магистрален канал кој од минатата година делумно беше ставен во функција во општина Зрновци, годинава, додаде Гоцев, истиот целосно ќе биде во функција. За таа намена е изработен основен проект во кој се содржани десетина типски зафати за вода на реките Осојница, Оризарска, Зрновска, Кочанска, Злетовица и Брегалница, со цел водите од овие реки да бидат насочени и искористени по левиот магистрален канал на ХМС „Брегалница“.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 68 гости и нема членови


web counterqr code