Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

dzek pot dimitrovski18.01.2017  Бадниковата паричка ја донесе и најголемата парична добивка во семејството Димитровски од Виница на почетокот на годината.

22-годишниот Лазе од завчера стана милионер. Добитник е на јануарската џек-пот добивка на Државната видеолотарија играјќи на лотариските терминали во обложувалницата „Моцарт“.

Со уплата од 500 денари тој заработи 1.404.426 денари, пари кои се добредојдени и за него и за неговата фамилија. Иако најчесто уплаќал спортска, сепак среќата го чекала на игрите со апаратите.

- Јас уплаќам спортска, два пати три пати спортска, на апарати поретко и еве ми се падна џек-пот. Оваа година ми се падна паричката на Бадник, можеби тоа носи среќа. Не очекував дека ќе се падне џек- пот, рече Лазе Димитровски од Виница.

Лазе вчера во Скопје и официјално го подигна чекот со милионската добивка. Кои се плановите за трошење на парите?

- За сега немам никаков план за трошење на парите. За понатаму ќе видиме, додаде Димитровски.

Лазе вети дека со игрите на среќа тука и ќе застане, сега своите животни планови може да ги конкретизира со соодветен влог во капитал со кој парите ќе му се множат.

Инаку, џет-пот добивките Државната видеолотарија на Македонија ги стартуваше на 1 јуни минатата година. Добивките се постигнуваат со учество на видеолотариските игри на среќа. Мини џек-пот добивките се во вредност од 5 до 10 илјади денари, додека најпосакуваната Милионер џек-пот добивка е вредна од 1.200.000 до 1.800.000 денари.

Досега под мотото „Играј за забава“, освоени се 27 Милионер џек-пот добивки во вкупен износ од 39.231.613 денари. Покрај нив, освоени се и 3.486 мини џек-пот добивки во вкупен износ од 26.147.120 денари.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code