Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

krst zrnovci 201719.01.2017  Годинава Сашко Николов од Зрновци го послужи среќата и имаше најмногу успех во фаќањето на крстот што беше фрлен во реката Зрновка.

Голем број православни христијани од Зрновци, Мородвис и Видовиште присуствуваа на свечениот чин на водосветот што се изведе на мостот на реката кај основното училиште “Синиша Стоилов“.

Десетината млади зрновјани не ги спречи студената вода да учествуваат на традицијата што во слава на христовото крштевање овде се изведува со години наназад.

- Јас сум Сашко Николов, трет пат скокам во водата и им посакувам на сите што не ја посетиле оваа традиција, да ја посетат, а прв пат го фаќам крстот. На сите им посакувам многу здравје, среќа и се, рече Сашко Николов.

На среќниот Николов, кој успеа да го фати светиот крст, градоначалникот на Зрновци, Блаже Станков од име на Општината му додели подароци посакувајќи му здравје, успех и среќа во животот.

- Еве, нашиот парохиски свештеник ги освети водите на реката Зрновка преку фрлањето на крстот. Имаше 11 учесници, на најсреќниот и најхрабриот му посакувам многу здравје и среќа, тоа беше Сашко Николов. Исто така на сите граѓани им го честитам овој голем ден и им посакувам многу здравје и среќа. Од Општината исто така доделивме една богата награда на добитникот на крстот, така што традиционално ова го правиме и јас навистина му посакувам многу среќа во годината, рече Блаже Станков, градонаалник на Општина Зрновци.

Николов доби благослов од Македонската православна црква и многу честитки од своите сограѓани. Заблагодарувајќиуи се за желбите рече дека планира да продожи да учествува во одбележувањето на празникот Водици.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code